WSZEDŁEŚ NA STRONĘ - KATECHEZA W NASZEJ SZKOLE - JESTEŚ TU ZAWSZE MILE WIDZIANYM GOŚCIEM...

Szkoła Podstawowa nr 2
im. J. Korczaka w Żarach
w Parafii Miłosierdzia Bożego
 

Menu:

Strona główna
 

Do rodziców
 

Wolontariat
 

Gry
 


Plan działania wolontariatu           Członkowie Regulamin wolontariatu             Centrum wolontariatu

Piszą o nas w mediach!

SZKOLNE KOŁO CARITAS


DO POBRANIA:     zgoda rodziców - SKC


ŚWIĘTO WOLONTARIATU - GALA

 


TAK POMAGAM

W sobotę 12 grudnia wolontariusze ze Szkolnego koła Caritas uczestniczyli w ogólnopolskiej przedświątecznej zbiórce żywności pod hasłem: „Tak Pomagam”. Pod opieką nauczycieli uczniowie zbierali żywność w sklepach: „Biedronka” i „NETTO”. Rozdawali ulotki, pakowali zakupione artykuły spożywcze oraz informowali klientów o zbiórce i jej celach. Zapraszali także do zakupu produktów o długoterminowej ważności przeznaczonych dla rodzin potrzebujących. Dzieci pracowały społecznie w kilkuosobowych grupach od rana do godziny 16:00. Jak co roku w tej akcji wspomagali uczniów nauczyciele: Marzanna Jasińska, Halina Domaracka, Ana Żałobowska i Wiesław Leńczuk. Zebrane produkty zostały przekazane do Parafialnego Zespołu Caritas i tam zostaną rozdysponowane dla rodzin. - Kto szczerze daje ten podwójnie otrzymuje. Zasiane dobro kiedyś zaprocentuje i przyniesie owoce. Jeżeli nie okazujemy sobie życzliwości wzajemnie, to samowystarczalność nie ma sensu sama w sobie - mówi pan Wiesław Leńczuk, opiekun SKC i koordynator akcji.


ANIOŁ DLA POTRZEBUJĄCYCH

Okres przedświąteczny to gorący czas akcji charytatywnych wspierających ubogich. 6 grudnia w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Żarach wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przeprowadzili kiermasz pod hasłem: „Adwentowy Anioł”. Wystawione na sprzedaż anioły i lampiony wykonane własnoręcznie przez uczniów z naszej szkoły cieszyły się wielkim zainteresowaniem wśród darczyńców. Uzyskane fundusze przeznaczone na przedświąteczną pomoc rodzinom ubogim zostały przekazane Parafialnemu Zespołowi Caritas, który rozdysponuje je wśród potrzebujących.- Serdeczne podziękowania kierujemy do uczniów naszej szkoły, którzy włączyli się do  akcji, wykonując aniołka lub lampion. Najbardziej cieszy fakt, że ta twórcza praca dzieci stała się w sposób rzeczywisty formą pomocy, która dociera do człowieka w potrzebie. Wykorzystujmy każdą okazję do dawania radości choćby najdrobniejszym gestem, bo warto - mówi pan Wiesław Leńczuk, opiekun Szkolnego Koła Caritas. Jak co roku naszych uczniów wspomogli wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Żarach.  


MIĘDZYNARODWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

4 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To święto wszystkich ludzi dobrej woli, którzy bardzo chętnie poświęcają swój czas dla osób potrzebujących. Z tej okazji w sali widowiskowej ŻDK „Luna” odbyło się miejskie podsumowanie pracy wolontariuszy, na które zostali zaproszeni delegaci Szkolnego Koła Caritas prężnie działającego w naszej szkole. Wśród licznych podziękowań słowa uznania były skierowane także do naszych uczniów. Otrzymali oni dyplomy z podziękowaniami i drobne upominki. Dumna ze swoich podopiecznych była także Pani Dyrektor Marzena Mosakowska-Wrona, która również uczestniczyła w spotkaniu. - Warto zasiewać dobro, bo dawanie od siebie sprawia radość nie tylko innym ale i nam - mówi Pan Wiesław Leńczuk, opiekun Szkolnego Koła Caritas. 


SZKOLENIE DLA WOLONTARIUSZY

25 listopada w naszej szkole odbyło się szkolenie dla wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas prowadzone przez panią Dominikę Danielak – Koordynatora Centrum Wolontariatu i Programu Skrzydła. W szkoleniu wzięło udział 50 osób. W pierwszej części szkolenia uczestniczyli ci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wolontariatem. Druga część to warsztaty dla zaawansowanych. Uczniowie na spotkaniu poznawali specyfikę pracy wolontariuszy. Szkolne Koło Caritas działa już w naszej szkole od kilku lat i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. - Każdy uczeń, który rozumie jak ważne jest niesienie pomocy innym, może tu znaleźć właściwy klimat do realizowania tego pragnienia. Dynamika działań zależy jednak przede wszystkim od nas samych – czyli wolontariuszy. Takie szkolenia pomagają, rozwijają i rozpalają do jeszcze większej pracy w różnych obszarach naszego środowiska. Ogromnie cieszy fakt, że możemy tworzyć swego rodzaju wspólnotę, w której czujemy się potrzebni i jest nam dobrze - mówi pan Wiesław Leńczuk, opiekun Szkolnego Koła Caritas.


KWESTA DLA EMILKI

Emilka jest uczennicą trzeciej klasy naszej szkoły. Ma tylko jedno marzenie – chce chodzić. Emilka choruje na dziecięce porażenie mózgowe oraz spastyczność kończyn dolnych. Choroba uniemożliwia jej samodzielne chodzenie. Jednak z ogromną determinacją dąży do zrealizowania swojego marzenia. Jest bardzo pracowita. Systematyczna i intensywna rehabilitacja przynosi efekty. Dziś Emilka chodzi o kulach. Rehabilitacja jest jednak bardzo kosztowna. Dzięki corocznym akcjom Żarskiego Stowarzyszenia„Tobie i Miastu”, z którym współpracuje nasze Szkolne Koło Caritas mieliśmy okazję pomóc Emilce w jej zmaganiach z chorobą. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas 1 listopada stawili się na tą akcję bardzo licznie. Kwesta trwała cały dzień. Pracując na zmiany po dwie godziny wraz z wolontariuszami TiM-u, zachęcali odwiedzających żarskie cmentarze do hojności serca. Ich praca przyniosła niesamowite efekty. Uzbierano ponad 17600 złotych. W akcję zaangażowała się także Pani Dyrektor Marzena Mosakowska-Wrona. Kwestując z uczniami, pokazała jak ważne jest nie tylko zdobywanie dobrych wyników, ale i wychowanie nowego pokolenia do wrażliwości na życie innych ludzi. Z całego serca dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i organizatorom kwesty na rzecz Emilki, a zwłaszcza naszym kochanym i pracowitym wolontariuszom.


ŻONKILE NADZIEI

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas aktywnie włączyli się do akcji pod hasłem „Pola Nadziei”, rozprowadzając wśród swoich rówieśników, znajomych, przyjaciół cebulki żonkili. Celem jest zebranie funduszy na rzecz osób przebywających w Hospicjum im. Brata Alberta w Żarach. Kwiat żonkila jest symbolem nadziei, walki z chorobą i solidarności z chorym. Zakupione sadzonki uczniowie posadzili 15 października na terenie naszej szkoły. W wydarzeniu brała udział również Pani Dyrektor Marzena Mosakowska-Wrona, która jako pierwsza zasadziła żonkilową cebulkę na „Polu Nadziei” przy naszej Dwójce. Wolontariusze rozprowadzili ponad dwieście cebulek żonkili, dzięki czemu udało się zebrać kwotę w wysokości ponad 420 złotych, którą przekazali do żarskiego hospicjum. Najbardziej w akcję zaangażowały się dzieci z klasy 3a wraz z rodzicami. - Serdecznie dziękujemy za życzliwość i zrozumienie ze strony wszystkich uczniów naszej szkoły, grona pedagogicznego i tych, którzy dołożyli się do tej wielkiej sprawy. To zasiane dobro, którego nie da się zastąpić niczym innym. Takie „Pola Nadziei” są znakiem, że jesteśmy wrażliwi na problem cierpienia, choroby oraz potrafimy zaangażować się w pomoc na rzecz innych - mówi pan Wiesław Leńczuk, opiekun Szkolnego Koła Caritas. Wszyscy z niecierpliwością nie mogą się doczekać, aż żonkile zakwitną, ale na ten moment muszą poczekać do wiosny.


 
ISKRA BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

28 września był dniem między narodowej modlitwy o pokój na świecie. Akcja ta obejmowała miasta na całym świecie. modlono się "Koronką do Miłosierdzia Bożego" idąc ulicami miast. Wolontariusze z naszej szkoły przyłączyli się do tej wielkiej modlitwy prosząc o pokój na świecie i w rodzinach.


WOLONTARIUSZE W AKCJI

Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Żarach dzielnie wspierali akcję pod hasłem TAK POMAGAM. Akcja skupia się na pomocy pieniężnej oraz zbiórce żywności. Szkolne Koło Caritas jak najczęściej stara się pomóc potrzebującym, szczególnie w okresach poprzedzających święta. Serdecznie dziękujemy za życzliwość i szczere serce. Zespół Kuriera Dwójki pytał ofiarodawców spotkanych przy jednym żarskich marketów o pobudki i istotę darowania żywności potrzebującym. Darczyńcy zgodnie twierdzą, że pomoc ubogim jest potrzebna oraz każda forma pomagania przyczynia się do budowania jedności chrześcijańskiej.


NOWI WOLONTARIUSZE

19 grudnia w czasie apelu zostały wręczone legitymacje członkowskie nowym wolontariuszom z klas IV a i IV b. Ochotnicy o wielkich sercach zastąpili tegorocznych absolwentów, którzy odeszli do gimnazjum. Swoje chęci pokazali już w tegorocznej zbiórce żywności  oraz w akcji „Adwentowy Anioł”. Oby nigdy nie zabrakło im siły i odwagi do niesienia pomocy ludziom, bez oczekiwania na laury. – Serdecznie witamy grupę: Pruś Karina, Tartak Maksymilian, Jackiewicz Adrian, Ślipko Aleksandra, Grzelec Agata, Jarczewska Zuzanna, Kuczyński Piotr, Dawydzik Julia, Kalisz Kornelia,  Breś Klaudia, Trzuskowska Wiktoria, Drygowska Paulina, Woźnica Julia.


"ADWENTOWY ANIOŁ"

15 grudnia 2013 wolontariusze naszej szkoły we współpracy z wolontariuszami ze szkoły nr 5 wspólnie prowadzili akcję świątecznej pomocy pod hasłem „Adwentowy Anioł”.


"TAK POMAGAM"

07 grudnia w sobotę wolontariusze Szkolnego Koła Caritas - po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej zbiórce żywności pod hasłem TAK POMAGAM, prowadzonej przez Caritas. Przez cały dzień niestrudzenie pakowali towary klientom i zachęcali do dzielenia się skromnym darem dla potrzebujących. Ich mrówcza praca niesie pomoc ludziom dotkniętym przez trudne doświadczenia życiowe. Do akcji włączyli się także nasi nauczyciele, którym serdecznie dziękujemy za poświęcenie swojego prywatnego czasu by sprawować opiekę nad wolontariuszami.  Jednym z najpiękniejszych darów, jaki można dać człowiekowi, to nie wielkie słowa ale zwyczajna dobroć i życzliwość. Wszystkim naszym wolontariuszom dziękujemy i życzymy wiele radości z tej pracy.


NIEZWYKŁY RÓŻANIEC

Konkurs różańcowy który odbył się w naszej szkole w miesiącu październiku dobiegł końca. Wszystkie prace zostały wyeksponowane w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Żarach i wystawione na wyprzedaż która odbyła się 27 października 2013.

 

http://zary-zagan.regionalna.pl/wp-content/uploads/2012/10/ps-9759-2-130x130.jpgNAKRĘCAJĄCA SIĘ POMOC

Pragniemy zachęcić wszystkich ludzi o wielkim sercu do naszej nowej akcji. Zbiórka nakrętek tym razem jest z przeznaczeniem na pomoc dla naszej koleżanki ze szkoły - Julii Kowalczyk. W obu budynkach naszej szkoły są umieszczone stanowiska gdzie można przynosić nakrętki. Zdobyte w ten sposób fundusze będą przeznaczone na lekarstwa, lub inne potrzebne dla Julki akcesoria medyczne. Ten skromny gest zwielokrotniony przez
 wiele osób staje się wielkim darem serca. Każda nakrętka jest chwilą pamięci o drugim potrzebującym człowieku. Do naszych działań przyłączyli się uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych, pracownicy "Enei" i Poczty Żarskiej oraz cała społeczność uczniowska naszej placówki. Przy tej okazji pragniemy z góry podziękować tym wszystkim, którzy wspierają naszą "Nakrętkową Akcję" już od trzech lat i niestrudzenie współdziałają z nami. DZIĘKUJEMY!


CZARY MARY OKULARY - ZBIERAMY OKULARY NA MISJE

Trwa zbiórka używanych okularów dal ludności Jamajki - wielu ludzi nie stać na leczenie nie mówiąc już o wizycie u okulisty. Zwracamy się z prośbą o przynoszenie do szkoły takich nie potrzebnych juz okularów do czytania i nie tylko.


„TAK, POMAGAM!”

Zbliżające się święta to okazja do tego, by nieść pomoc potrzebującym i dzielić się z innymi tym, co posiadamy – wiedzą o tym wolontariusze Szkolnego Koła Caritas działającego w naszej szkole. W sobotę 09.03.2013 wzięli udział w ogólnopolskiej akcji zbiórki żywności, która tym razem przebiegała pod hasłem:


„TAK, POMAGAM!”

Święta Bożego Narodzenia są czasem szczególnej troski o potrzebujących – wiedzą o tym wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas działającego w naszej szkole. 16 grudnia wzięli udział w ogólnopolskiej akcji zbiórki żywności, która tym razem przebiegała pod hasłem: „Tak, pomagam!”.


KWESTOWALI W WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
http://zary-zagan.regionalna.pl/wp-content/uploads/2012/10/ps-9759-2-130x130.jpg
http://zary-zagan.regionalna.pl/wp-content/uploads/2012/10/ps-9759-3-130x130.jpg

W deszczu i chłodzie nasi uczniowie kwestowali przy żarskim cmentarzu, by pomóc niepełnosprawnym dzieciom. Akcja miała miejsce 1 listopada w dzień Wszystkich Świętych i zaangażowało się w nią siedemnastu wolontariuszy ze Szkolnego Koła Caritas. Zbierali pieniądze dla – jedenastoletniej Julii Kowalczyk, uczennicy naszej szkoły i dziewięcioletniego Bartka Wojtczaka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Żarach. Dziewczynka choruje na encefalopatię – zaniki tkanki mózgowej, padaczkę oraz opóźnienie rozwoju psychomotorycznego. Chłopiec natomiast cierpi na nieuleczalną chorobę – dystrofię mięśniową Duchenne`a, potocznie zwaną zanikiem mięśni. Wolontariusze kwestowali na rzecz dzieci przy trzech bramach Cmentarza Komunalnego w Żarach pod opieką nauczycieli i rodziców oraz w asyście członków Stowarzyszenia „Tobie i Miastu”. Udało się zgromadzić ponad 10000 złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup profesjonalnego łóżka z materacem przeciwodleżynowym, sterowanego elektronicznie, dla Julii i na rehabilitację Bartka. Do akcji dołączyli się także wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 10, którzy zbierali pieniądze przy cmentarzu w Kunicach Żarskich. Serdecznie dziękujemy państwu Kochanowicz – rodzicom Łukasza z naszej szkoły, którzy bezinteresownie zgodzili się wziąć udział w zbiórce oraz pani Marzannie Jasińskiej – prowadzącej nauczanie indywidualne dla Julii.


NIEZWYKŁY RÓŻANIEC

Konkurs różańcowy który odbył się w naszej szkole w miesiącu październiku dobiegł końca. Z powodu dużej liczby naprawdę pięknych prac trudno było wyłonić zwycięzców.


Obecnie trwa ekspozycja różańców robionych ręcznie przez wolontariuszy i uczniów naszej szkoły w kościele Miłosierdzia Bożego. Po zakończeniu konkursu organizowanego przez Szkolne Koło Caritas i wyłonieniu najlepszych prac - zostały one przeznaczone na wyprzedaż, która odbędzie się 21.11.2012. - w niedzielę a zebrane fundusze tej akcji pod tytułem "NIEZWYKŁY RÓŻANIEC" zostaną przekazane Parafialnemu Zespołowi Caritas i są przeznaczone na pomoc w sfinansowaniu letniego wypoczynku dzieciom . Dzieci przygotowujące się do pierwszej Komunii św. dzisiaj także miały uroczyste poświęcenie różańców na Mszy świętej.


Z UŚMIECHEM DO SZKOŁY

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas w dniu 25.08.2012. włączyli się do ogólnopolskiej akcji Caritas - "Z UŚMIECHEM DO SZKOŁY". Pomimo że trwają jeszcze wakacje, praca wolontariuszy już się rozpoczęła. Zbierano przybory szkolne i fundusze dla dzieci na nowy rok szkolny. Jesteśmy wdzięczni wszystkim hojnym ofiarodawcom.


WIELKANOCNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

W dniu 17 marca 2012 wolontariusze SKC z naszej szkoły wzięli udział w akcji Caritas – Ogólnopolska Zbiórka Żywności – „TAK, POMAGAM”. Tym razem wraz z 30 wolontariuszami do akcji dołączyło się wielu nauczycieli: Pani Jolanta Błażków, Anna Kucharczyk, Dominika Kuriata, Żaneta Klimowicz. Koordynatorem akcji był Wiesław Leńczuk – opiekun SKC. Zebrano prawie cztery wózki sklepowe produktów żywnościowych i niebagatelną sumę - 1215,27 zł do puszek. Wolontariusze pod opieką swoich nauczycieli zachęcali wchodzących do sklepu klientów do zakupienia produktów przydatnych do przygotowania stołu świątecznego. Inni w tym czasie rozdawali ulotki z informacją o akcji, oraz pakowali przy kasach zakupy i z radością przyjmowali  

AKTYWNI WOLONTARIUSZE

Wolontariusze z SKC i PCK działający w naszej szkole kontynuują zbiórkę plastikowych nakrętek, za sprzedaż których można zebrać fundusze przeznaczone na pomoc osobom chorym.  


„Nakrętkowe żniwo nadal trwa”

W tym roku szkolnym nadal SKC wraz z PCK kontynuują zbiórkę nakrętek plastikowych, za które można pomagać osobom chorym. Tak jak w ubiegłym roku Ewa mogła zmienić swój standard życiowy, nie mogąc już o własnych siłach napędzać kół wózka inwalidzkiego. To dzięki waszej ofiarnej i mrówczej pracy może cieszyć się nowym wózkiem z napędem elektrycznym. Jej stan zdrowia niestety nadal się pogarsza, – ale zawsze pamięta o waszym wsparciu i często wspomina, że jest to iskra nadziei, bo są na świecie ludzie, którym cierpienie człowieka nie jest obojętne.

                W tym roku zakończyliśmy zbiórkę nakrętek dla Agnieszki Auguścik z Ruszowa. Agnieszce szkoła w Iłowej, do której uczęszczała, pomaga sfinansować dojazdy do kliniki i leczenie oraz czekającą ja kolejną operację serca lub przeszczep. Jej zdesperowani rodzice zwrócili się o pomoc.  Można także przekazać dla niej 1 % podatku.

4089 Auguścik Agnieszka
Data urodzenia: 1992-08-13
Schorzenie: wrodzona złożona siniacza wada serca

Fundacja Dzieciom zwraca się do Państwa z prośbą o pomoc dla podopiecznego.
Wpłaty prosimy kierować na konto:
Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" 

Bank Pekao S.A. I O/Warszawa

41 1240 1037 1111 0010 1321 9362

lub

Bank BPH S.A.

15 1060 0076 0000 3310 0018 2615

(darowizny w ramach zbiórki publicznej)

Bank BPH S.A.

61 1060 0076 0000 3310 0018 2660
 

To jednak nie koniec „nakrętkowych żniw”. Pani Agnieszka Pęksa pośredniczy w zbieraniu na kolejnego, małego tym razem pacjenta z przedszkola. Zawozi tam regularnie nakrętki z pałacyku. Zgłosiło się także do nas z apelem o pomoc Gimnazjum nr 1 w Żarach. Zbierają na turnus rehabilitacyjny dla Pauliny – więcej informacji o Paulinie w załączniku PDF.

                Sami widzicie, że pola do działań jest, co raz więcej. Czasami, kiedy ktoś wchodzi do szpitala to dopiero odkrywa jak dużo ludzi wkoło nas jest dotkniętych różnymi cierpieniami, bo wraz z chorym cierpią także najbliżsi. Myślę wtedy, że nasze problemy, które nam doskwierają stają się małymi i samolubnymi problemami. Każdy powinien docenić to, co ma i z wdzięcznością pracować, aby zostawić po sobie pamięć o naszych dobrych czynach a nie zgliszcza gorzkich słów.


   W dniach 9 i 10 grudnia w sklepach na terenie całej Polski została przeprowadzona „Ogólnopolska zbiórka żywności Caritas – Kromka Chleba”. Nasi wolontariusze SKC również dołączyli się do akcji. W sobotę (10 grudnia) uczniowie zbierali żywność i datki w trzech sklepach: „EKO”, „Biedronka”, „Netto”. Rozdawali ulotki, pakowali zakupione artykuły spożywcze oraz informowali klientów o zbiórce i jej celach. Wolontariusze zebrali bardzo dużą ilość różnych artykułów oraz fundusze, które przekazali PZC tutejszej parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Zbiórka żywności przeprowadzona była pod okiem opiekunów – pani Żanety Klimowicz i pana Wiesława Leńczuka. We współpracy z Parafialnym Zespołem Caritas przeprowadzono już drugą tego typu akcję, jednak tym razem z większym rozmachem i zaangażowaniem. W zbiórkę zaangażowało się aż piętnastu wolontariuszy z naszej szkoły, którym pragniemy gorąco podziękować. Dzięki takiej pracy dla wielu ludzi świąteczny stół będzie obfity w dary serca. Dziękujemy także wszystkim ofiarodawcom, którzy składali datki lub ofiarowali artykuły spożywcze.   


 
Film ten został stworzony przez jednego z naszych uczniów - Sławomira Korochodę - serdecznie dziękujemy Sławkowi.
O NAS  - pobierz

Z uśmiechem do szkoły

     Pomimo, że jeszcze wakacje wabią letnią beztroską, chociaż w tym roku słońca akurat było jak na lekarstwo, wolontariusze już włączyli się do akcji Caritas biorąc udział w zbiórce funduszy i przyborów szkolnych dla dzieci. <<W dniach 19 i 20 sierpnia br. (piątek i sobota), w sklepach na terenie całej Diecezji przeprowadzona została ogólno diecezjalna zbiórka przyborów szkolnych.>>

     Nasz szkolne  koło Caritas współpracując z PZC wzięło czynny udział w tej akcji poświęcając swój wolny wakacyjny czas.

        Klienci przychodzący do sklepu „mini – Eko” przy ulicy Szarych Szeregów, byli mile zaskoczeni uprzejmością i entuzjastycznym powitaniem przez wolontariuszy. Sami uczniowie sprawnie zorganizowali akcję w taki sposób by nie była ona uciążliwym sterczeniem z puszką. Podawanie koszyków, miłe zaproszenie, pakowanie zakupów, i inne drobne gesty i słowa sprawiały, że kupujący wychodzili zadowoleni i chętnie dzielili się swoimi zasobami finansowymi. Zebrane przybory i fundusze zostaną przekazane szkołą i rozdzielone dla dzieci z rodzin potrzebujących.


DSC04632

      Wolontariusze z naszej szkoły prowadzili akcję „Pomoc w wyjeździe na letni wypoczynek”.

 

Współpraca wolontariatu z Urzędem pocztowym w ŻarachWizyta wolontariuszy na Poczcie

Członkowie SKC Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach

opiekun:  Wiesław Leńczuk,
przewodnicząca Klaudia Szocik
zastępca: Grzegorz Piskorowski
skarbnik: Brendon Sobolewski

Korczyński Kacper

 

Koźlik Kacper

 

Kuriata Katarzyna

 

Piskorz Paweł

 

Starzec Zuzanna

 

Zaleski Tymoteusz

 

Zaleska Wiktoria

 

Borek Ignacy

 

Krzywdziański Oskar

 

Ludwig Luiza

 

Mierzejewska Weronika

 

Obmińska Julia

 

Pawłowska Nikola

 

Stachowiak Kacper

 

Szocik Kamil

 

Ulanowska Amelia

 

Cydzik Kacper

 

Drozdek Dawid

 

Czyżyk Oliwia

 

Komenda Czesław

 

Kuriata Jan

 

Nowak Laura

 

Wawrzyniak Joanna

 

Wiertel Bartosz

 

Nowaczyk Oliwia

 

Zadrożny Błażej

 

Motyl Weronika

 

Zaleska Kornelia

 

Jóźków Krystian

 

Pilecka Natalia

 

Świgoń Oliwia

 

Popko Michał

 

Awdziej Dominika

 

Bartnik Oliwia

 

Cichocka Natalia

 

Greszczeszyn Wojciech

 

Grubizna Michał

 

Gucińska Izabela

 

Kędziora Nikola

 

Borkowski Kacper

 

Czarczyńska Kornelia

 

Grochulska Julia

 

Kowalska Natalia

 

Kowalska Roksana

 

Niekao Wiktoria

 

Piskorowski Grzegorz

 Zastępca

Sobolewski Brendon

 Skarbnik

Stachowiak Samanta

 

Sulimierska Wiktoria

 

Szocik Klaudia

 Przewodnicząca

Trzuskowska Karolina

 

Wardak Anna

 

Welke Gabriela

 


Plan działania Szkolnego Koła Caritas
( zwanego wolontariatem uczniowskim)
w Szkole Podstawowej nr 2 im. J. Korczaka w Żarach

Wrzesień:
Pola Nadziei / Iskra Bożego Miłosierdzia

Październik:

Bal Wszystkich Świętych – propozycja promująca sylwetki świętych

Listopad:

Kwesta pomocy chorym  przy współpracy ze stowarzyszeniem Tobie i Miastu
Dzień skupienia w poszczególnych rejonach

Grudzień:

Międzynarodowy dzień wolontariatu (5 grudnia)
Bożonarodzeniowa zbiórka żywności

Styczeń:

Konkurs nt. bp. Wilhelma Pluty

Luty:

Zakochani dla Chorych (luty)

Marzec:

Wielkanocna zbiórka żywności (marzec / kwiecień)

Powrót do góry


REGULAMIN SZKOLNEGO KOŁA CARITAS
Szkoła Podstawowa nr 2 im Janusz Korczaka w Żarach
w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Żarach

       Szkolne Koło Caritas jest organizacja młodzieżowa powoływana przez Dyrektora Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na wniosek Dyrektora szkoły i Przewodniczącego Parafialnego Zespołu Caritas (PZC), zgodnie z art.56 ust. 2 ustawy o systemie oświaty, działającą na terenie szkoły pod nadzoremDyrektora szkoły i włączającą sie na zasadzie wolontariatu w działalnośćcharytatywno-opiekuńcza oraz działalność wychowawcza prowadzona przezCaritas.

      Szkolne Koła Caritas mogą powstawać jedynie w tych szkołach, które sązlokalizowane w parafiach, w których działają Parafialne Zespoły Caritas. Ma tona celu tworzenie rozwiązań systemowych, w ramach których działalność SKC będzie ściśle związana z działalnością PZC i Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

WSTĘP

      Każdemu człowiekowi przynależy poczucie godności osobistej, szacunek i miłość. W świecie, w którym te zasady zostają pominięte, rodzi sie bunt i agresja. Człowiek z natury swej, obdarzony rozumem i wolna wola dąży do prawdy i miłości. Stad do najważniejszych żądań wychowawczych należy kształtowanie postawy odpowiedzialności za siebie i innych, zwłaszcza tych pokrzywdzonych i cierpiących. Miara wielkości człowieka jest jego stosunek do chorych, opuszczonych i cierpiących. W pracy wychowawczej szkoły ważną role może odegrać Szklone Koło Caritas, którego działalność opiera sie na autentycznym zaangażowaniu młodzieży na rzecz potrzebujących. Głównym celem pracy Koła jest uwrażliwienie młodych ludzi na drugiego człowieka, na jego potrzeby, na krzywdę i cierpienie. Działalność członków Koła oparta jest na zasadach wolontariatu i jest realizacja przykazania miłości. Przedmiotem tej miłości są najsłabsi, którzy sami sobie pomóc nie mogą lub nie potrafią. Bezinteresowna pomoc wypływającą z serca, daje radość wszystkim, którzy znajdują sie w jej zasięgu: młodzieży, wychowawcom, a nade wszystko najsłabszym, czekającym na pomocna dłoń. Działalność Koła określa regulamin, który zawiera główne cele, zadania, określa prawa i obowiązki członków oraz strukturę i organizacje Szkolnego Koła Caritas. Obszarem działania staje sie:

- szkoła, a w niej chory kolega, koleżanka, która nie jest akceptowana w swoim zespole klasowym.

- środowisko lokalne, a w nim samotny człowiek, czekający na spotkanie, rozmowę, na konkretna pomoc np. zrobienie zakupów czy posprzątanie

- parafia, a w niej ścisła współpraca z parafialnym oddziałem Caritas.

Dokumentacja pracy Koła może być kronika lub gazetka szkolna. Aby Szkolne Koło Caritas mogło zrealizować swoje zamierzenia, potrzebna jest odpowiednia atmosfera oparta na wzajemnej .życzliwości, zaufaniu i przyjaźni. Wspólnie spędzony czas jest czasem uczenia sie współdziałania na rzecz określonego dobra. Tworzy sie łańcuch ludzkich serc, w którym każde ogniwo jest potrzebne i ważne. Działalność Koła jest .żywym przykładem wiary chrześcijańskiej i może przyczynić sie do większego zrozumienia nauki Jezusa Chrystusa, do szerzenia Miłosierdzia Bożego w codziennym .życiu szkoły, do budowania wyobraźni miłosierdzia, o która tak prosi papież Jan Paweł II

CELE PROGRAMU

1. Cel nadrzędny:

- przygotowanie uczniów do konstruktywnego udziału w .życiu społecznym

oraz do aktywnego reagowania na potrzeby społeczne.

2. cele szczegółowe:

- niesienie pomocy wszystkim potrzebującym

- rozpoznawanie konkretnych problemów w najbliższym otoczeniu

- przygotowanie do bycia pożytecznym członkiem społeczeństwa

- przygotowanie do bycia człowiekiem, którego najważniejszymi cechami są:

dobroć, poczucie odpowiedzialności, współczucie wobec cierpienia,

pracowitość.

IDEE WIODĄCE SZKOLNEGO KOŁA CARITAS

1. Formacja młodego człowieka w kierunku uniwersalnych wartości moralnych.

poprzez wychowywanie i uspołecznianie.

2. Wzbogacanie i urozmaicanie wychowawczej roli szkoły.

3. Wspieranie rodziców w ich codziennym trudzie wychowawczym.

4. Propagowanie autentycznego przykładu wiary chrześcijańskiej.

ZALETY PROGRAMU

1. Motywuje i aktywizuje uczniów do pracy nad sobą.

2. Kształtuje pozytywne postawy wobec siebie i innych.

3. Pobudza do rozwijania własnych umiejętności i zdolności.

4. Przygotowuje do podejmowania właściwych godności ludzkiej wyborów.

5. Przyczynia sie do integralnego rozwoju.

ORGANIZACJA PROGRAMU

1. Uzyskanie zgody Dyrekcji szkoły.

2. Zarejestrowanie w Diecezjalnym Ośrodku Caritas

3. Zorganizowanie struktury Koła w szkole.

4. Przeprowadzenie ankiety końcowej, badającej zmianę postawy uczniów wobec

wszelkich przejawów krzywdy.

Powrót do góry